نصب مخازن لینوکس

صفحه اصلی / اخبار / نصب مخازن لینوکس

بسته های نرم افزاری و یا آپدیت های نرم افزارها در یک محلی به نام مخزن یا همان repo ذخیره می شوند که کاربران از آنها استفاده کنن. این کار باعث میشه دیگه کاربر نیازی نیست به سایت های متفاوت سر بزنه و نرم افزار خودش رو دانلود یا آپدیت کنه. اینجا با اتصال به مخازن می تونید نرم افزارهای مورد علاقه  خودتون رو نصب یا آپدیت کنید.

هر توزیع لینوکس مخازن مربوط به خودش رو دارد و مخازن مختلفی هم برای یک توزیع وجود دارد.مثلا بعضی از مخازن  بسته های آپدیت رو شامل میشن و بعضی هم نرم افزارهایی که در حالت آزمایشی یا تست هستند و به همین ترتیب انواع مختلفی جهت کاربرد های مختلفی وجود دارد.

این مخازن روی اینترنت قرار دارند، یعنی اینکه برای استفاده از این مخازن ما باید به اینترنت وصل بشیم تا بتوانیم از اونها استفاده کنیم. البته میتونیم هم یک مخزن محلی در سیستم کاربر درست کنیم.

مخازن rpmfusion جز مخازنی است که بیشتر مورد استفاده کاربران خانگی فدورا است.به خاطر اینکه بیشتر بسته هایی که یک کاربر خانگی به آنها احتیاج دارد درون این مخزن قرار دارند.
از جمله بسته های مورد نیاز این دسته از کاربران می توان به کدک های صوتی تصویری،برنامه های پخش مولتی مدیا و اکثر درایورهای گرافیک و کارتهای شبکه ی بی سیم اشاره کرد.

برای نصب این مخزن از دستور زیر استفاده کنید.

مخازن RPMForge یکی دیگر از مخازن نصب در لینوکس هست که بیش از 5000 برنامه در مخازن خود دارد و با نصب آن تقریبا هر برنامه ای را می توانید به راحتی نصب کنید.

برای نصب این مخزن از دستور زیر استفاده کنید.

پس از اجرای دستور های بالا یک فایل به نام rpmforge.repo زیر دایرکتوری etc/yum.repo.d/ ساخته خواهد شد. در ادامه با هریک از دستور های زیر GPG Key ها رو به سیستم import می کنیم.

توزیع های مبتنی بر RedHat دارای مخزن دیگری هستند به نام REPL  که توسط فدورا توسعه داده شده است و تمامی نرم افزار های آن، اپن سورس هستند. البته هر دوی این مخازن جز پروژه های RedHat و CentOS نیستند. برای نصب و فعال کردن آن همانند مخزن قبلی باید عمل کنیم.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.