تفاوت بین توزیع‌ها لینوکس در چیست؟

صفحه اصلی / اخبار / تفاوت بین توزیع‌ها لینوکس در چیست؟

اگر یک مقدار فکر کنید احتمالاً از خود می‌پرسید چرا تعداد زیادی از توزیع‌های مختلف لینوکس وجود دارد مخصوصاً که همه‌ی آنها لینوکس هستند.

ویندوز دارای نسخه‌های متعدد است اما آن‌ها به عنوان سیستم‌عامل‌های کاملاً مجزا به بازار عرضه نشده‌اند. سیستم‌عامل Mac OS X  فقط دارای یک نوع تک (حداقل برای دسکتاپ) می‌باشد. پس چرا بسیاری از توزیعهای مختلف لینوکس وجود دارد؟

از آنجا که همه‌ی توزیع‌های لینوکس هنوز لینوکس درنظر گرفته می‌شوند، بدان معناست که حداقل یک چیزی بین آن‌ها مشترک است و آن کرنل خواهد بود. کرنل به نرم‌افزار‌هایی که در حال تعامل هستید به عنوان مثل، مرورگر شما با سخت‌افزار که همه‌ی کار‌ها را انجام می‌دهد پل میزند. همچنین شامل تعداد زیادی از درایورها است که پشتیبانی برای سخت‌افزار فراهم می‌کند. کرنل لینوکس توسط توسعه دهندگان سرتاسر دنیا، مشارکت دریافت می‌کند.

توزیع کننده می‌توانند انتخاب کنند آن توزیع چه نرم‌افزار‌هایی شامل شود مانند چه مدیر بسته‌ای می‌خواهند استفاده کنند، چه display server شامل شود و خیلی از بسته‌های اضافی دیگر. توزیع‌ کننده ها این آپشن‌ها را دارند زیرا هر دسته از نرم‌افزار‌های لینوکس  مثل display server می‌توانند برنامه‌های متعدد که در این تاپیک صحبت شده به طرق مختلف داشته باشند.

یک مثال برای display manager یک توزیع می‌تواند به استفاده از X-سرور X.Org ادامه دهد زیرا برای چندین دهه استاندارد بوده است یا توزیع می‌تواند از Wayland به جای X.Org استفاده کند زیرا ویژگی‌های جدید و بروزرسانی‌های مورد نیاز دیگری را فراهم می‌کند. همچنین آن‌ها از Mir که فرک شده‌ی Wayland است و عمدتا توسط کانونیکال شرکت پشت اوبونتو توسعه داده شده، می‌توانند استفاده کنند.

بعضی از توزیع‌ها می‌توانند حتی به سادگی محیط دسکتاپی که استفاده می‌کنند متفاوت باشند. ابونتو از Gnome/Unity، کوبونتو از KDE، زوبونتو از Xfce، لوبونتو از LXDE به همین ترتیب استفاده می‌کند. توزیع های دیگر به عنوان یک توزیع باقی می‌مانند اما ارائه‌ی چندگانه ”چرخشی (spins )” شامل محیط‌های مختلف دسکتاپ می‌شود که برای نمونه فدورا از این نوع توزیع‌ها می‌باشد.

توزیع‌های دیگری نیز وجود دارند که آن‌ها از جنبه‌های تکنولوژیکی شبیه به توزیع‌های دیگر هستند اما برخی از بسته‌های نرم‌افزاری را جایگزین کردن. یک مثال خوب لینوکس Mint است که به عنوان باینری سازگار با اوبونتو می‌باشد که شامل مجموعه‌ای از ابزار‌های سیستم، محیط دسکتاپ خود و یک تم minty-green می‌باشد.

در نهایت یک توزیع می‌تواند وجود داشته باشد که دلایل آن مربوط به نرم‌افزار و تکنولوژی پشت توزیع نمی‌باشد بلکه اهداف و اخلاقیات آن است. برای مثال اهداف دبیان فراهم کردن یک توزیع بسیار پایدار می‌باشد درنتیجه حاوی نرم‌افزار‌های قدیمی است. لینوکس مینت با هدف ارائه یک توزیع بسیار آسان برای کاربران سیستم عامل های دیگر مانند ویندوز و Mac OS X برای استفاده از لینوکس می‌باشد. در نهایت فدورا برای استفاده از آخرین‌ ورژن نرم‌افزار و تکنولوژی جدید می‌باشد.

مواضع توزیع در نرم افزار منبع باز نیز متفاوت است که می‌تواند نکته مهمی برای اشخاصی که منبع باز بودن خیلی مهم است باشد. ابونتو هیچ مشکلی با بودن نرم‌افزار اختصاصی proprietary software در مخازن خود ندارد. اوبونتو همیشه شامل کلاینت Steam gaming و درایور‌های گرافیکی برای AMD , Nvidia است. فدورا از سوی دیگر دارای یک سیاست قوی منبع‌باز است که مانع وجود هر گونه نرم افزار اختصاصی در مخازن خود می‌شود. مواردی از قبیل کلاینت Steam gaming, audio و کدک‌های ویدئویی همه احتیاج به نصب شدن از طریق مخازن third party دارند.

آگاهی داشتن از تفاوت توزیع‌ها با یکدیگر می‌تواند کمک زیادی برای موفقیت یا شکست تجربه‌ی لینوکس شما باشد. همه‌ی توزیع‌ها توسط همه استفاده نمی‌شوند بنابراین مهم است که یکی که به علایق و اولویت‌های شما نزدیک است را انتخاب کنید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.