آموزش تغییر مسیر MySQL در لینوکس

صفحه اصلی / اخبار / آموزش تغییر مسیر MySQL در لینوکس

آموزش تغییر دادن مسیر دایرکتوری MySQL در لینوکس، بعد از تجربه ای که کسب شده سعی در انتشار ان برای دوستانی که قصد تغییر دایرکتوری mysql دارند گرفته ایم، از سالم بودن فایل های بکاپ انتقال فایل های mysql اطمینان پیدا کنید سپس برای انتقال به مسیر جدید را به صورت زیر آغاز میکنیم

 تغییر مسیر MySQL

قبل از انتقال سرویس mysql را stop میکنیم . این سرویس معمولا با نام mysqld و در بعضی از موارد و مخصوصا در ورژن های ۵.۵ به بعد با نام mysql در لینوکس فعال است .

حالا با دستور mv‌ پوشه فعلی mysql رو به محل مورد نظر منتقل میکنیم . نام این دایرکتوری جدید کاملا شخضی و به عهده شماست . مثلا دایرکتوری opt رو در همان مسیر /var/lib برای این منظور انتخاب میکنیم :

با کمک symlink مسیر /var/lib/mysql رو به مسیر جدید تعیین شده توسط شما متصل و لینک میکنیم . با این روش نیازی به تغییر مسیر mysql در فایل my.cnf نخواهد بود . مسیر /var/lib/mysql  به صورت خودکار به آدرس تعیین شده هدایت خواهد شد .

حالا سرویس mysql رو مجددا استارت کنید .

همانطور که مشاهده میکنید کار پیچیده ای نبود . اگر قصد انتقال دیتابیس ها به هارد ssd رو دارید هم روند کلی همین مواردی بود که به آن اشاره شد و فقط در مرحله اول به جای opt آدرس پارتیشن ssd که قبلا mount و فرمت شده است را باید معرفی کنید . برای حد اکثر میزان بازدهی و بیشترین سرعت ممکن بهتر است در هنگام فرمت کردن هارد ssd از سیستم فایل ext4 استفاده کنید .

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.