اسکویید Squid

صفحه اصلی / اخبار / اسکویید Squid

اسکویید Squid یک پراکسی سرور Cache کننده برای کلاینتهای تحت وب سایت که معمولا برای سرعت بخشیدن به صفحات وب و به اشتراک گذاردن اینترنت در یک شبکه استفاده می شود. و قابلیت پشتیبانی از پروتوکلهای SSL, FTP, HTTP را در وب دارد.این قابلیت موجب استفاده بهینه از پهنای باند خطوط ارتباطی موجود و نیز افزایش کارایی و سرعت سرویس دهنده های وب میگردد و بر خلاف نرم افزارهای cache کننده قدیمی squid تمامی درخواستهای موجود در یک فرآیند I/O را راه اندازی میکند.


وظایف Squid
Squid واسطه ای است بین کامپیوترهای یک شبکه محلی و اینترنت.در اصل، این سرویس کل ترافیک ورودی و خروجی اینترنت را بازرسی کرده و کارهای مختلفی را بر روی این ترافیک انجام میدهد. امروزه یکی از بیشترین موارد استفاده Squid به دلیل بالا بودن قیمت اینترنت، در کشینگ پهنای باند مصرفی است.این تکنیک تاثیر به سزایی در سرعت دیدن صفحات تکراری وب و یا ذخیره کردن مدیا دارد.Squid با هر بار باز شدن صفحات وب از طرف کاربران داخل شبکه، یک کپی از آن صفحه را برای خود نگه میدارد. (تا اینجا هیچ تاثیری در سرعت دیدن صفحات نداشته). دومین نفری که همان صفحه را باز می کند، بلافاصله Squid اطلاعات درخواستی ذخیره شده در cache را به کاربر نمایش می دهد.

تاریخچه Squid

اسکویید بر اساس پروژه ای به نام Harvest در اواخر دهه 90 تهیه شده که مبنای آن ایجاد یک سیستم توسعه یافته Daemon Cache بوده و در حال حاضر تحت مجوز عمومی گنو GNU/GPL و توسط آزمایشگاه NLANR و دانشگاهی در آمریکا پشتیبانی و توزیع می شود. وب سایت اصلی آن به نام squid-cache.org شامل مستندات، آخرین نسخه قابل دانلود اسکویید و سورس برنامه می باشد. اسکویید همچنان توسط داوطلبان در حال گشترش است .
تعداد شرکتهایی که SQUID را برای بهینه سازی ترافیک اینترنت و افزایش کارایی بکار گرفته اند روز افزون است.
در واقع تعداد زیادی از کاربران بدون آگاهی از squid استفاده میکنند.برخی شرکتها آن را در فایروالها و برخی در وب پراکسی ها گنجانده اند.

مزایای Squid
سورس باز بودن
پراکسی کش
بازدهی بالا
پشتیبانی از http و ftp
پشتیبانی از SSL
گزارش گیری Full Logging

روش کار squid
اسکویید به دو روش می تواند در پهنای باند صرفه جویی نماید:
نخست از طریق حفظ صفحات، تصاویر و سایر اقلام دریافت شده بر روی حافظه یا فضای دیسک. بنابراین در صورتی که کاربران تقاضای دریافت مجدد یک صفحه تکراری را نمایند، این صفحه از روی اینترنت دریافت نخواهد شد.
در کنار سیستم caching معمولی دارای قابلیت دیگری به نام delay pool است است که از طریق آن می توانید ترافیک اینترنت را بطور معقولانه ای کنترل نمایید. این کار از طریق تعریف کلمات کلیدی موجود در آدرسهای URL انجام می گردد.برای مثال می توانید کلماتی مانند mp3, mpg, exe و … را به عنوان کلملت کلیدی تعریف نمایید و با استفاده از این کلمات کلیدی به اسکویید بگوییم تا آنها را با حداکثر سرعت خاصی دریافت نماید، می توان پهنای باند باقیمانده را به سرویسهای دیگری مانند مرور وب ، پست الکترونیک و … باقی گذاشت و یا حتی آنرا نیز محدود نمود.

Proxy چیست؟
میتواند ابزاری برای اشتراک اینترنت باشد یعنی پراکسی ارتباط کلا ینت را با Default Gateway می شکند و خودش ارتباط را برقرار می کند Response ها را گرفته و به کلاینت بر می گرداند پس در واقع کاربران به طور مستقیم به اینرتنت متصل نیستند.
در واقع هیچکدام از سیتمهای پشت پراکسی به صورت مستقیم به اینترنت متصل نیستند از آنجا که Proxy در مسیر ترافیک شبکه قرار می گیرد قادر است آنرا برای تضمین سیاستهای امنیتی سازمان مورد کنترل قرار دهد.

کاربردهای پراکسی:
از یک پراکسی سرور می توان اهداف متعددی استفاده کرد که تعدادی از آنها عبارتند از:

امنیت: ناشناس نگه داشتن دستگاه های موجود در شبکه
بالا بردن سرعت دسترسی به منابع caching
فیلترینگ یا Access Policy :اعمال سیاست های دسترسی به خدمات شبکه و یا محتوا
گزارش گیری از میزان استفاده اینترنت کاربران
دور زدن سیستم های امنیت و یا کنترل های والدین
اسکن محتوای دریافت شده از وب جهت یافتن بد افزارهای احتمالی
اسکن محتوای خارج شده از شبکه
دور زدن محدودیت های منطقه ای

پراکسی می تواند به دو صورت کار کند:
Normal Mode یا پراکسی بیس که در این حالت کاربر حتما باید IP و پورت پراکسی را تنظیم کند:

Normal-Proxy-Squid

Transparent mode
در حالت دوم ترافیک قبل از ورود به Default Gateway به پراکسی رسیده و عملیات لازم روی آن انجام می شود و کاربر نیازی به تغییر تنظیمات ندارد.

Transparent-proxy-Squid

برای دانلود squid از این آدرس استفاده نمایید:

کامپایل کردن : مانند هر سرویس یا نرم افزار دیگری روش کامپایل کردن به شکل زیر است :

پس از نصب می توانیم از طریق دستورات زیر سرویس اسکویید را متوقف یا اجرا کنیم:

فایل تنظیمات یا پیکر بندی اسکویید در مسیر زیر می باشد:

متن فوق گزیده ای از مقاله کامل زیر است:
SQUID

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.